Téma-Vánoce

2. dubna 2010 v 11:02
Tákže.. rozhodla jsem se napsat na hlavní stránku blog.cz v sekci Téma týdne.. Na téma Vánoce.. Kdo chcete tak si to pročtěte :) Dalo mi to práci,tak prosím nekopírovat..;)


začneme...Vánočními zvyky ~

Lití olova
Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor nebo pod. a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.


Krájení jablka
Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko, ale kolmo na osu, napříč. Obě poloviny se všem ukáží a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!
Pouštění lodiček
Připraví se lavor s vodou a staré vánoční svíčky (viz dále). Rozpůlí se několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jeho skořápek se nakapaným voskem upevní vždy po jednom úlomku vánoční svíčky. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Jiné vysvětlení tohoto zvyku. Každý si udělá svou lodičku a pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.
Vánoční svíčky jsou občas ještě vidět v drogeriích nebo ve stáncích. Jsou asi 6 mm tlusté, šroubovicové, různé barvy. Používaly se a místy se ještě používají na vánoční stromeček. Poezie Vánoc je s těmito svíčičkami úplně jiná, než s dnes běžnými elektrickými. Pozor, jsou ale nebezpečné, nebezpečí požáru je poměrně značné, zvláště pohybují-li se v blízkosti stromku děti bez dozoru. Je také třeba svíčky vhodně umístit, aby nemohly zapálit větev nad sebou. Svíčky se na stromek upevňují pérovou svorkou na větve. Na této svorce je malý držák svíčky a pod ním kroužek na odkapávající vosk.
Půst
Na Štědrý den se zachovává až do večera přísný půst. Dětem, které se nemohou dočkat, se slibuje, že vydrží-li nejíst, uvidí zlaté prasátko.
Ke společné večeři se zasedá, když vyjde první hvězda.
Stíny
Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.
Střevíc
Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.
Šupiny
Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz.
Pečení vizovického pečiva
vánoční svícny, ozdoby na stromek, drobné dárky pro přátele, různé figurky
U štědrovečerní večeře
- chystá se o jeden talíř navíc, pro náhodného hosta
- pod talíř se schová zlatý penízek
- šupinky z kapra pro štěstí, aby se nás držely penízky
- od slavnostní večeře se nesmí vstát, ani kdyby někdo bušil na dveře, protože ten, kdo vstane, do roka zemře
Co přináší smůlu?
· před půlnoční mší se nesmí šít, plést - protože by pak myši dílo zničily
· na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, pak by dobytek kulhal
· na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu
· na Štědrý den nepište své milé - milému zamilované psaní, jinak by to mohlo znamenat rozchod
Co přináší štěstí?
· když v noci na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci
· čerstvý chléb upečený 25.12. a čerstvá vejce snesená 25.12 - mají kouzelnou moc
Štědrý den v pondělí - dobrá úroda, hodně medu
Štědrý den v úterý - bude hodně vína a obilí
Boží hod ve čtvrtek - podařilo se výhodně prodat dobytek
Boží hod v pátek - bude horké léto a krásný podzim

A jak slaví Vánoce v jiných zemích ?..
Německo
Již o první adventní neděli se v německých domácnostech objevují adventní věnce se svíčkami a děti dostávají adventní kalendáře s hezkými obrázky zimních krajinek, postaviček a čokoládovými bonbony. Každý den otevřou jedno okénko označené příslušným datem, snědí pamlsek a jsou o kousek blíž k vytouženému Štědrému večeru. Tento zvyk dobře zná již i naše nejmladší generace.

O adventu začínají v Německu vyhlášené řemeslné vánoční trhy. Nejnavštěvovanější jsou na nich stánky, v nichž si děti za cenu materiálu mohou pod dohledem řemeslníků, uměleckých kovářů, truhlářů a perníkářů vyrobit vlastní vánoční dárek. Prvním poslem blížících se Vánoc je sv. Mikuláš. Přichází v předvečer 6. prosince, ale dárky nechává v předem připravených, krásně nablýskaných dětských botičkách až ráno o svém svátku. Když není s údržbou obuvi spokojen, nechá si dárky a do botičky nasype uhlí, brambory nebo mrkev. Na vánoční dárky si stejně jako u nás musí děti počkat do Štědrého večera.
V Německu mají hned několik vánočních dárců. Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale i vánoční duch jménem Weihnachtsmann. Má rezavé vlasy a vousy, nosí plášť s kapucí a cestuje na osedlaném divokém větru. Pochází nejspíše ze severního Německa. Dříve odnášel v pytli, který nosí přes rameno, neposlušné děti a metlou trestal nevěrné ženy. Se stoupajícím věkem se jeho povaha změnila k lepšímu a dnes je to hodný, rozvážný a dobromyslný starý muž.

V jižním Německu však děti o Štědrém večeru navštěvuje výhradně Ježíšek. Nikým neviděn sestupuje doprovázen anděly z nebe a dává pod vánoční stromečky dárky.
Oblíbeným vánočním jídlem je v Německu husa a tradičně se podávají sladké ovocné kompoty a zavařeniny. Z drůbeže je oblíbená i kachna a krůta. Na chladném severu si však raději pochutnají na pěkně propečené klobásce a bramborovém salátu nebo na libovém párečku. Jen v Bavorsku a Bádensku-Württembersku nesmí na štědrovečerním stole chybět ryba. Kapr se tu upravuje na nejrůznější způsoby a nechybí ani obdoba českého receptu kapra na černo nebo na modro. Cukroví pečou německé hospodyňky ještě před adventem. Nejčastěji jsou to perníčky a placičky s čokoládovou nebo různobarevnou cukrovou polevou.
V některých německých vesnicích se zachovala stará tradice mysterií. Lidé sledují průvod andělů, pastýřů, Panny Marie a svatého Josefa se svatým Mikulášem. V čele jede na bílém koni svatý Martin doprovázený žebrákem. Masky rozdávají dětem z velkých nůší rukodělné, podomácku zhotovené hračky.
K německým Vánocům patří bohatě ozdobený stromeček, který tu má dávnou tradici, stejně oblíbené jsou však i starší betlémy. Nejproslavenější byly v Německu jesličky zhotovované v Tyrolsku.
V Bavorsku po tři čtvrtky před Štědrým dnem chodí od vesnice k vesnici zpěváci, kteří klepou na dveře a házejí hrách na okna. "Noc klepání" má věřícím připomenout smutek Marie a Josefa, když unavení a ztrápení nemohli najít v Betlémě útulek v lidských příbytcích a museli se spokojit s pohostinstvím chléva. Podobný obřad klepání na zavřené dveře, symbolizující tvrdost a nepřístupnost lidských srdcí, se dodržuje o Vánocích i v dalekém exotickém Mexiku.

Mexiko
Oslavují Vánoce pro ně typicky - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti dávají do velkého hliněného džbánu na vodu - pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím. Děti se po něm natahují a tlučou do něho dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud džbán nespadne a sladkosti a dárky se nevysypou.

Dánsko
Čtyři hořící svíčky adventního věnce vykládají Dánové jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Vánoce jsou v Dánsku ale spojeny především s dárky, na kterých se nikdy nešetřilo. Připravují se s několikaměsíčním předstihem a Dánové dělají s jejich nákupem velké tajnosti. Podle starého obyčeje totiž musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. Dárky se balí alespoň do dvaceti vrstev vánočního papíru a krabic. Drobné dárky a cukroví se věší na větve vánočního stromečku, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Nejoblíbenější tu je smrček. V posledních letech získal na oblibě také zvyk kupovat malé jehličnany v květináčích. O Vánocích je ozdobit a na jaře slavnostně zasadit do volné přírody, v lese nebo na speciálně vyhrazeném místě v městském parku.
Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeničný chléb a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Komu se poštěstí ji najít, dostane speciální dárek Julemand.
Vánoční specialitou Dánska jsou tzv. vánoční talíře. Před více než 100 lety vyrobila v Dánsku první vánoční talíř porcelánka Bing & Grondahl jako děkovný dárek pro své stálé odběratele. Ručně malovaný talíř zářil temně modrým kobaltem a zdobil ho nápis Jule 1895. Od té doby dodává každoročně dánská porcelánka před Vánoci na trh oblíbené talíře vždy s novým motivem. Dánské vánoční talíře zanedlouho inspirovaly výrobce v Holandsku, Německu a Anglii. V současnosti se z vánočních talířů staly na celém světě vyhledávané objekty sběratelského zájmu.

Bulharsko
V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6. ledna, a tak si milovníci Vánoc mohou nadělovat dárky hned dvakrát - 24. prosince i 6. ledna. V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček. Dárky pod něj dává děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků. Na venkově se ještě občas dodržuje starý bulharský zvyk, že hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět vyvolený syn Boží - Ježíšek. Hospodyně rozprostře na slaměnou podestýlku vyšívanou pokrývku a na takto připravený "stůl" rozloží mísy s jídlem. Nejstarší člen rodiny pokrmy požehná a vánoční hostina může začít.
Brazílie
Vánoční oslavy jsou zde velmi důležitými svátky. Nádherné pláže neznají zimu ani sníh. V páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci Portugalců, Italů, Němců a Španělů, mulati, mestici, černoši, Japonci a Indiáni. Proto se také ve vánočních oslavách zrcadlí nebývalá národnostní různorodost. Protože se ale všichni považují především za Brazilce, mají Vánoce i spoustu společných rysů. Téměř všechny vánoční stromky jsou umělé, zdobené spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob. Skutečné jehličnany si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Brazilci jsou proslulí nejen početnými rodinami, ale i velkorysostí a chutí utrácet. Většina obyvatel Brazílie navštěvuje o vánočních svátcích mše v kostelích nebo přímo pod otevřeným nebem. O štědrovečerní večeři si Brazilci pochutnávají na pečeném krocanu, ovoci, mořských rybách a sladkých zákuscích.
Velká Británie
Vánoční svátky už začínají vlastně na Mikuláše, tedy 6. prosince. Vrcholem je 25. prosinec - den, kdy děti po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - podivnou směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu... A samozřejmě ještě švestek. Podává se flambovaný koňakem a s horkým punčem.

Austrálie
V zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že místo lyžování a koulování vrcholí v Austrálii léto a děti si užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu s celou rodinou. Vánoční stromečky mají buď umělé, nebo zasazené v květináči. Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo i australské víno. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun. A kdo si chce jídelníčkem připomenout historii své země jako jedné z bývalých britských kolonií, dá si o štědrovečerní večeři jako dezert teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem. Australané o vánočních svátcích s oblibou navštěvují své příbuzné, přátele a známé a vůbec jim nevadí, když musejí jet na návštěvu několik set mil.
Keňa
Vánoce jsou zde svátky hlavně pro turisty - v zemi je pouze 12 % křesťanů. Štědrý den slaví turisté v hotelích po německo-britském způsobu, zatímco místní muslimové přihlížejí. Bouřlivější bývá Silvestr, kdy se i řada "domorodců" napije něčeho ostřejšího.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ~ L o v e l i n e <3 ~ L o v e l i n e <3 | Web | 2. dubna 2010 v 11:11 | Reagovat

fuuuha to ti muselo dat vela práce :D inak ako sa mas SBéčko? ten novy dizajn je pekny :)

2 signoraa signoraa | 2. dubna 2010 v 12:49 | Reagovat

Zvyků, které se dodržují je víc. Přenáší se z rodiny nebo jsou to zvyky krajové.
Od štědrovečerní večeře se nemá vstávat a odbíhat - to také prý přináší smůlu (vše má být po ruce nebo na servírovacím stolku, aby se nevstávalo).
My doma dáváme na stůl i chleba - aby ho byl i v následujícím roce dostatek. Je to zvyk naší rodiny a je starší už více než 100 let.

3 >Miss.GirlsteenQa< your affie <3 >Miss.GirlsteenQa< your affie <3 | Web | 5. dubna 2010 v 16:44 | Reagovat

Wow, tak tohle muselo dát strašnou práci.. Máš můj obdiv :))

4 Avril* Avril* | Web | 7. dubna 2010 v 18:57 | Reagovat

JJ.. VÁNOCE JSOU DOBRÝ

5 *m!ss_Corky Moore* *m!ss_Corky Moore* | Web | 10. dubna 2010 v 10:51 | Reagovat

Páááni,tak to je suprový!! :D To muselo dát TOLIK práce,tyjo,toho textu,to si snad ani nedovedu představit.. =) Je to suprový článek,je vidět že sis s tím dala práci!!.. x) Jinak musím říct že těch zvyků tam máš fakt dost,a popsané hezky! ;-) Ale mocky se mi líbí jak máš popsané ty jendotlivé země!! To je super! =) Pěkný počtení,napsala si to hezky a obsáhle,je vidět že si s tím měla práci.. =)Smekáám... xDD A až budeš mít náladu a čas tak doufám že se ke mě zase někdy mrneš!! =) Tak zatíím pa! :-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama